paintball

Paintball [ 1 ] to hobby lub sport [ 2 ] , które pojawiły się w latach 70. XX wieku, w którym gracze eliminują przeciwników uderzając ich kulkami do paintballa wyrzucanymi z „wyrzutni paintballowych” (lub „markerów”) zwykle zasilanych sprężonym powietrzem lub CO 2 .
Gracze Paintball (Speedball) w sprzęcie podczas zawodów.
Gracz w akcji w formacie Recball rozgrywanym w lesie

Cel gry różni się w zależności od scenariusza i kategorii gry. Istnieją trzy główne kategorie; milsim ( wojskowa symulacja taktyczna), recball (rekreacyjny) i speedball (konkurencyjny). Gracz zostaje wyeliminowany po uderzeniu kulą do paintballa, która pęka, zwykle uwalniając farbę lub kolorowy olej roślinny. Jeśli gracz nie może sam określić, czy piłka, która go uderzyła, pękła, może poprosić sędziego lub swojego kolegę z drużyny o wykonanie „kontroli farby”, czyli poprosić go o potwierdzenie, że piłka pękła, czy nie.

Legalność i przepisy dotyczące paintballa różnią się w zależności od kraju. Ten sport może być niebezpieczny, jeśli jest słabo nadzorowany lub nie są przestrzegane warunki bezpieczeństwa (obszar gry wyraźnie oddzielony siatkami, noszenie specjalnej maski, wyrzutnia w dobrym stanie i założona przy określonej prędkości, działko korkowe na stałe poza polem, itp. .).

Paintball różni się od airsoftu , który ćwiczy się przy użyciu replik broni i kulek do paintballa o mniejszym kalibrze (6 mm ) [ 3 ] .

Dziś paintball jest coraz bardziej popularną aktywnością wśród firm w kontekście budowania zespołu, ponieważ ma silny wymiar strategiczny, a jednocześnie pozwala graczom na dobrą zabawę.

Istnieją różne formy wyceny, jednak najczęstszą jest liczba piłek. Gracz wypożycza niezbędny sprzęt i kupuje ilość piłek, z których może skorzystać. Kiedy wszystkie jego kule zostaną wykorzystane, jego gra się kończy.
Streszczenie

Fabuła
Styl ubioru przyjęty przez graczy symulacyjnych.

Pierwsze wyrzutnie były używane przez australijskich farmerów do znakowania bydła w latach 70 .. Rzeczywiście, wielkość rancza i sposób chowu stad pasących się na wolności zmusiły farmerów do pracy jak współcześni kowboje. Na motocyklach, quadach i helikopterach zaganiają stada i, jak to często bywa, zwierzęta mogą przegrupować się z tymi z innych rancza. Należało zatem znaleźć, przed zaokrętowaniem zwierząt, prosty sposób na oznaczenie posesji, co jest wówczas widoczne dzięki znakowaniu rozgrzanym żelazkiem. W rzeczywistości paintball narodził się z odosobnienia tych rancz, które mogą obejmować setki km² i są dostępne tylko z napędem 4×4 lub samolotem. Populacja to głównie mężczyźni, a wyrzutnie podskórne były wtedy używane do s’ baw się z kowbojami… Zarządcy farm mogli wtedy zauważyć spadek bójek między ich ludźmi. Pod koniec lat 70. turnieje przeciwstawiały się sąsiednim ranczom, aby odprężyć ludzi, a następnie Nowa Zelandia została „dotknięta”, zanim przybyła do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1979 r. wyeksportowano wyrzutnie do znakowania bydła. paintball warszawa

W obecnej formie gry, jaką znamy dzisiaj, po raz pierwszy została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy turniej odbył się dnia27 czerwca 1981. Był wtedy znany jako National Survival Game w Stanach Zjednoczonych i Skirmish Games w Australii , ale był określany tam jako paintball w 1984 roku przez producentów w sklepach z grami i sportach, a czasem nawet w supermarketach.

Działalność ta dotarła do Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. , potem do Francji, a na początku lat 90. do reszty Europy , pod wpływem między innymi korporacyjnych seminariów motywacyjnych czy gier fabularnych .

Gra okazuje się niezwykle taktyczna i jest znakomitym sportem zespołowym , bardzo bogatym w interakcje i doznania. Ma również tę zaletę, że jest bardzo wszechstronny, ponieważ wymaga szerokiego zakresu umiejętności.

„Symulacja wojskowa paintballa stała się tak popularna, że ​​kilka witryn na całym świecie oferuje wiele programów szkoleniowych. Niektóre serwisy robią to przy niewielkim sprzęcie lub w sposób bardzo amatorski [ 4 ] . »

Francuskie kluby zorganizowały się w 1996 roku w „federację” promującą bardziej sportowe podejście do paintballa, pod nazwą Fédération de Paintball Sportif . W 2006 roku liczyła 24 000 licencjobiorców i skupiała 212 klubów zrzeszonych w 22 ligach [ 5 ] . Organizowane są turnieje regionalne, krajowe i międzynarodowe. Dziś paintball jest oficjalnie reprezentowany w prawie czterdziestu krajach na wszystkich kontynentach. Mistrzostwa międzynarodowe odbywają się co roku na meczach drużynowych 5 i 7 graczy. Zbierają za każdym razem od 50 do 200 drużyn, we Francji odbywają się dwie rundy: Puchar Świata w Tuluzie i Disney French Open wDisneyland Park w ramach prywatnej wycieczki Millennium.

W Quebecu sport, jaki znamy dzisiaj, zaczął się rozwijać na początku lat 90. Niektóre ośrodki w Estrie i Laurentians zaczęły się otwierać, oferując rosnącej liczbie graczy możliwość gry na ziemi przeznaczonej do tego celu. Początkowo był to głównie teren naturalny z drewnianymi barykadami, stosami opon lub beczkami, w skrócie dość prostymi instalacjami. W 1995 roku Bigfoot Paintball otworzył swoje podwoje w St-Alphonse-Rodriguez w Lanaudière. Już po kilku latach centrum to stało się najważniejsze w Quebecu, w Kanadzie i na całym świecie.„W Quebecu, w jednej z najpiękniejszych prowincji Kanady, znajduje się jeden z najbardziej spektakularnych kursów na świecie. Kilku dystrybutorów uważa nawet, że chodzi o największą aktywność paintballową w Ameryce Północnej [ 6 ] . »

W Quebecu słowo Paintball zostało zgłoszone do biura języka francuskiego przez François Gagnona z Bigfoot Paintball i Denyse Létourneau z biura. Dopiero w 1996 roku został przyjęty przez urząd z następującą definicją:

Termin „Paintball” był preferowany w stosunku do innych propozycji odwołujących się do wojny, takich jak „gra wojenna”, „malowanie wojny”. Termin „gra przygodowa” jest uważany za zbyt ogólny i nieodpowiedni. „Paintball” oznacza w pierwszym znaczeniu wystrzelony pocisk (paintball), a co za tym idzie, sam sport. Od terminu „Paintball” powstały wyrażenia: pole paintballowe, gracz paintballowy, sprzęt paintballowy, drużyna paintballowa, paintball halowy. Termin „Paintball” został zbadany przez Komisję Terminologiczną Office de la langue française, która uznała za właściwe utrzymanie używania terminu „Paintball”, który od kilku lat ma ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej i którego dystrybucja jest ograniczona.